9 Eylül 2013 Pazartesi

Cips kutusundan makyaj pamukluğu ve bir Hediye Çekilişi!

Cips kutularından yapılan süslü kutuları seviyorum, Pinterest'te bu kutulardan makyaj pamuğu kutusu yapıldığını görmüştüm. Dahiyane bir şekilde pinlememişim nedense, o nedenle link veremiyorum. Neyse ben de bir tane yapayım dedim, e yapmışken de ne zamandır yapmak istediğim Hediye çekilişinin tam zamanıdır değil mi?

Yaptığım makyaj pamuğu kutusunu bir çekilişle hediye edeceğim. Çekilişe katılmak için bloğumu takip etmeniz, bu Post'a bir yorum bırakmanız yeterli! Çekilişi 18 Eylül Çarşamba akşamı yapacağım.
Çekiliş beklemek istemeyenler içinse nasıl yaptığımı fotoğraflarla anlatmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz. Bu tür projelerin güzel tarafı sıfır maliyetle gerçekleştirilebilmesi. Yapışkan olarak dekupaj tutkalı yerine beyaz tutkal kullanmayı deneyebilirsiniz. Ben denemedim ama pinterest az maliyetle yapılan projelerle dolu ve bolca kullanıldığını görüyorum. Kağıtlar da eski paket kağıtları, eski kartpostallar, ambalaj kağıtları olabilir. Ahşap boyamanın bile bazen ne kadar maliyetli olabileceğini görüyoruz, bu elimizde olanla neler yapabileceğimize iyi bir örnek bence, umarım beğenirsiniz.

Önce cips kutusunu pembe akrilik boya ile boyadım. Bu zorunlu değil heralde çünkü her yerini kağıtla kaplıyoruz sonuçta ama ben yine de boyadım. Bir de kutunun alt kısmına maket bıçağı ile makyaj pamuklarını alabileceğimiz bir açıklık yaptım.
Sonra çeşitli fotokopi scrapbook kağıtlarını elle yırtarak dekupaj tutkalıyla kutunun tamanını kaplayacak şekilde yapıştırdım. Her dekupaj gibi kağıtları korumak için üzerine bir kat daha dekupaj tutkalı sürdüm. Sonra muhakkak bir eskitme çalışması yapmak gerekiyor, bence önce Cadence beyaz antiguing i heryerine iyice sürdüm. Ardından da Tim Holz Distress Ink'le kahverengi eskitme sürdüm, süngerle sürülen çok kolay bir eskitme.


Youtube'da çok güzel eskitme videoları var. Burada birinin linkini veriyorum umarım yardımı olur.
http://www.youtube.com/watch?v=c8vkp4bEZeU&list=PLf-_jV7O8_EqOMmDFnMKOdMaceowbHmpB&index=5

Sonra eğlenceli kısım başlıyor, kutuyu süsleme kısmı yani. Bu kısımda evde elinizde bulunan her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz, dantel, kumaş, eski takılar, hediye paketlerinden kalanlar gibi. Bu nedenle oldukça ucuz bir proje oluyor. Ben elimde bulunduğu için üzerini önce stencil (şablon) ile biraz hareketlendirdim. Alt kısmındaki çitleri İstanbul Hobi'den almıştım, rölyef çalışanlar için hazırlanmış ahşap parçalarından yapılmış çok hoş malzemeler var, onu da boyadım tabi ve alt kısmı tamamen dönecek şekilde yapıştırdım. Üstteki bant ise büyük tuhafiyecilerde bulunan pamuklu dantel gibi kurdelelerden. Onu da bütün kenar boyunca çevirdim. 
 
 
 
Birkaç yıl önce aldığım bir kolyenin süsünü buldum. Bozulmamış halinin fotoğrafı yok, kenardaki bej rengi dantel ortaya kadar gelip bir çiçek oluşturuyordu ama bana çok kaba geldi. bende kenarları bırakıp ortasını kestim. Yine eski bir bluzumun yaka süsünden kumaş kaplı bir düğmeyi söküp ortasına diktim, üstüne de keçe çiçekleri yapıştırdım. Arkadaki kurdeleler ve sarkan boncuklu parçalar da kolyenin parçası. Küçük kuş ise bir kolye parçası onu da oraya dikiverdim.
 


Alttaki çitin yanına da bir şey yapmak istedim, bakındım bakındım Paşabahçeden ucuzluktan aldığım mumluğu buldum, bir dal kestim, çitin kenarına yapıştırdım, üzerine de bir keçe çiçek. Diğer tarafa da kuşevi stensilinin üzerine rölyef pastası sürdüm, böylece kabarmış bir kuş evim oldu, kuruyunca boyadım, üzerine yine eski bir küpeden çıkardığım kuşu yapıştırdım.  
 

Kapağı kapatmak için de bir kumaş parçasını kapaktan biraz büyük kestim, yarım santim içeriden etrafını teyelledim, kapağı yerleştirip teğeli büzdürünce oldu size bir kılıf, iç kısmına da desenli bir kartondan bir daire kesip yapıştırdım. Daha fazla süslemek istemedim, üst kısım dolu zaten :) Ama içine pamuk doldurmak için kapağa ihtiyacımız olduğu için o plastik görüntü kaybolmuş oldu hiç değilse.  Üstte ortadaki kısımdaki yazı ise zamanında internetten sipariş ettiğim kumaş etiketler, hoş görüneceğini düşündüm. Umarım işe yarar bir anlatım olmuştur.
 
Bu yazıyla Nedesembeğenirsin Link Party etkinliğine katılıyorum, bu yazı pek çok ilke vesile oluyor, biri de link partisi!
 
 


5 yorum:

Yasemin Kahvecioglu dedi ki...

Çok beğendim :-) ellerine sağlık tatlım

ebru dedi ki...

Çok teşekkür şeker, bunu sana diye yola çıkmıştım ama tam senlik olmadı, kafamda bir tane daha var şimdi:)

reyhane dedi ki...

Mrb, çok tatlı olmuş, şansımı denemek isterim..

reyhanlahersey@gmail.com

Gözde YA dedi ki...

Çok güzel olmuş, gerçekten iyi fikir, ellerinize sağlık :')

minik dedi ki...

ilginç bir dönüşüm önerisi,evde hazırda bu kutudan var,en kısa zamanda uygulayacağım bunu...
sevgiler