7 Aralık 2012 Cuma

Kar manzaraları / Snow scenes with glitter houses

Ben de birçok insan gibi kar manzarası delisiyim. En çirkin görüntü bile karla kaplandığı zaman cennete dönüşüyor benim gözümde. Ne yazık ki İstanbul kışın çoğunu bembeyaz karlar yerine yağmur çamurda geçirir. Ama kar yağdığı o birkaç günde de yollarda telef olsak da, hayat genel anlamda dursa da karın güzelliğini benim gözümde azaltamaz doğrusu :)
Ben de sevdiğim kar görüntüsünü hep önümde tutabileyim diye minik ve çooook keyifli bir çalışma yaptım. Glitter house veya Putz house dedikleri bu çalışmaların her hobi dalında olduğu gibi sonu yok, bana göre ne kadar parlak o kadar güzel :)

I made a Glitter House which I have been adoring on the internet made by lovely ladies. Doesn't snow much in Istanbul, usually rainy and muddy during winter. But for the few days that it snows, no traffic jam can ruin the beauty of the city under snow. Now that I started I can't seem to stop from making more :) I really really really love glitter, you would never know by looking at me, I don't even wear simple jewelry, but glitter makes my heart sing :) More on the way, I want to break my posting record (which is pathetic to begin with) until New Year !

Bu arada en nihayet 100 izleyiciye ulaştım, her birine tek tek teşekkür ederim, çok yakında uygun bir kutlama planlamaktayım :) / I finally reached 100 followers, I am thankful to each one of you and of course a celebration is in order quite soon :)


7 yorum:

Wyrna Christensen dedi ki...

So adorable scenes and I get so happy to watch on these beautiful pictures.
Hugs
Wyrna

Adsız dedi ki...

Oh I love your sweet little house! I have been wanting to make some of these adorable dwellings for ages!

Love you sweet miniature creations too- the purses are so darling!

bee blessed
mary

Atolye Shabby Chic dedi ki...

Ellerine saglik Ebuscum, o kadar güzel ki kendisi, her gören bayiliyor. Sen de dekorun icinde gormelisin. :)

Cinderella Moments dedi ki...

Glitter houses are the sweetest. Yours is so cute! I love the pink. Have fun making more.
hugs,
Caroline

Bitli Turist dedi ki...

Çok çok güzel olmuş. Nasıl yapıldığını anlattığınız başka bir postunuz var mı?

TINK - SONIA dedi ki...

Hi Ebru, love your amazing miniworks,I'm a new follower and I'd love if you visit my blog too,miniregards from sunny Spain.

Nalan Ünal dedi ki...

Ebru'cum yoksun uzun zamandır, iyi misin merak ettim?