27 Eylül 2012 Perşembe

Keşke böyle bir sandığım olsa! / I wish for a steamer's trunk!

Minyatür yapmanın en keyifli yanlarından biri hayal ettiğin şeyleri gerçekleştirebilmek bence, evet sadece küçük insanlar kullanabiliyor ama olsun :) Şu eski filmlerde tren veya gemin yolculuklarında kullanılan dolap şeklindeki sandıklar vardır ya, ben onlara bayılırım. Gerçek bir taneyi alma şansım yok ama mini dünyasında yapılanları görünce ben de bir tane yapmayı denemek istedim. Bu arada yaptığım aksesuarlara da yuva oldu. Aslında gerçek bir sandık gibi kilitler filan yapmam lazımdı ama bu haliyle de hoşuma gitti, bir dahakine! Bu sefer biraz fazla fotoğraf koymak istedim, hala fotoğraf olayını çok iyi çözemedim ama idare edeceğiz artık :) En alt rafım hala boş, ayakkabılar yapmam lazım, ilk denemem başarısız oldu ama denemeye devam...
-----------------------------------------------------
One of the great things about making miniatures is that you can make your dreams come true :)
Of course only little people can live in them, but still .... For example I simply love steamers trunks and it is not possible for me to have a real one. When I saw the lovely ones that were made in the miniature world, I decided to try to make mine in mini also. Now it is a good place for the mini accessories that I've been trying out. It should have had some latches like real trunks, but I like it as it is, so next time!

I tried to add as many photos as possible this time, still not the best of quality photos, but bear with me please :) The bottom shelf is still empty. I want to make some shoes, my first trial was a big failure, but I will keep trying!

8 yorum:

Cinderella Moments dedi ki...

That is cute! I love everything you put in there. It is really a great piece! I love it!
hugs,
Caroline

Wyrna Christensen dedi ki...

Hello
Thanks for your comment on my blog. I hope you will be lucky this time, you must also be my followers to participate in the competition.

You made some fine miniature things. I love your beautiful suitcase, one day I will also try to create a. I am also a big fan of Cinderella Moments, she is doing so fine cottages.
See you soon
Hugs
Wyrna From A Fairytale come true

Natalia's Fine Needlework dedi ki...

It looks sooo neat! I am glad I found your blog, will be following with a big interest. Natalia

Vicky Lovejoy dedi ki...

Your blog is so beautiful Ebru and I love your work, it is all gorgeous!!!
hugs
Vicky xxx

c dedi ki...

"Merhaba, bloğunuzla ilgili bir şey soracaktım bana mail atabilir misiniz. esra@findirim.com. Teşekkürler. "

elvira dedi ki...

Ciao!!! Bellissimo lavoro in miniatura!!! Mi piace il tuo blog ..!!! Ti seguo con piacere ..!!! Mi inserisco come follower :) ..!!
Baci dall' Italia :)
elvira

♕Süslü Püslü ♕ dedi ki...

merhaba:):)
sizi bloğuma bekliyorum beğenirseniz izleyicim olmanızıda isterim hoşçakalın:)

http://suslupuslublog.blogspot.com/

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Emekleriniz çok güzel.Ellerinize sağlık.
Mutlu yıllar dilerim...